Rejestracja Uczniowskiego Klubu Sportowego
2) Protokół z zebrania założycielskiego podpisany przez przewodniczącego zebrania i protokolanta wraz z:
- uchwałą o powołaniu uczniowskiego klubu sportowego / klubu sportowego,
- uchwałą o przyjęciu statutu,
- uchwałą o wyborze zarządu,
- uchwałą o wyborze organu kontroli wewnętrznej (komisji rewizyjnej).
3) Lista założycieli zawierająca: imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL, miejsce zamieszkania, własnoręczny podpis.
4) Lista obecności na zebraniu założycielskim z własnoręcznymi podpisami (minimum 7 osób).
5) Informacja o adresie siedziby klubu.
6) Statut klubu w dwóch egzemplarzach.
Możliwy jest też wybór komisji rewizyjnej od razu na zebraniu założycielskim.
Ponadto, klub sportowy powinien uzyskać REGON, NIP oraz założyć konto bankowe.
Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1488).
Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261).
Zebranie założycielskie
Pierwsza czynność konieczna dla założenia UKS lub stowarzyszenia sportowego to zwołanie zebrania założycielskiego. Musi wziąć w nim udział co najmniej 7 osób posiadających pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawionych praw publicznych (członkami takiego klubu mogą być w szczególności uczniowie, rodzice i nauczyciele).
Z zebrania założycielskiego należy przygotować protokół oddający przebieg spotkania.
Statut
Uchwalenie statutu to najważniejsza czynność w trakcie powoływania klubu, które w określa w nim swój ustrój, organizację, sposób i cele działania. Artykuł 10 ustawy Prawo o stowarzyszeniach określa, jakie niezbędne elementy winien zawierać statut takiego uczniowskiego klubu sportowego. Są to:
- nazwa organizacji,
- siedziba i teren działania,
- cele i sposoby ich realizacji,
- informacje o członkach organizacji (m.in. sposób nabycia, przyczyny utraty członkostwa, prawa i obowiązki członka),
- informacje o władzach (m.in. rodzaje, sposób ich wyboru, kompetencje, tryb pracy),
- informacja o wynagradzaniu członków zarządu za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją (jeśli podmiot przewiduje taką możliwość),
- sposób podejmowania decyzji, czyli warunki ważności uchwał,
- źródła majątku, czyli informacje o tym, skąd organizacja będzie miała pieniądze na działalność (sposób uzyskiwania środków i płacenia składek członkowskich),
- sposób reprezentowania organizacji, w szczególności zaciągania zobowiązań majątkowych,
- zasady wprowadzania zmian w statucie,
- sposób rozwiązania się organizacji.
- statut może zawierać postanowienia wykraczające poza wskazane elementy np. wyodrębnienie działalności odpłatnej oraz nieodpłatnej pożytku publicznego.
Rejestracja
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o sporcie oraz §1 rozporządzenia ministra sportu i turystyki w sprawie ewidencji klubów sportowych, uczniowskie kluby sportowe oraz kluby sportowe działające w formie stowarzyszenia, którego statut nie przewiduje prowadzenia działalności gospodarczej, podlegają wpisowi do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu (Starostę Nakielskiego). Oznacza to, że kluby te, pomimo że są stowarzyszeniami tworzonymi na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach, nie podlegają rejestracji w KRS, a nabywają osobowość prawną z chwilą wpisu do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu.
Rejestracja klubu sportowego w ewidencji starosty
Wpisu do ewidencji klubów sportowych starosta dokonuje na podstawie wniosku założycieli klubu.
Ewidencja
W ewidencji klubów sportowych zawarte są następujące informacje:
- data wpisu;
- numer ewidencyjny;
- imiona i nazwiska oraz daty urodzenia członków komitetu założycielskiego;
- nazwa, siedziba oraz adres klubu sportowego;
- imiona, nazwiska i funkcje osób wchodzących w skład zarządu i organu kontroli wewnętrznej;
- informacje o statucie: data jego uchwalenia, data zmiany statutu;
- dane osób upoważnionych do zaciągania zobowiązań majątkowych;
- cel działania;
- teren działania;
- data wykreślenia klubu sportowego z ewidencji;
- inne uwagi.
Zgłaszanie zmian w ewidencji
Informacje te muszą być aktualizowane, co pociąga za sobą obowiązek zgłaszania w starostwie każdej zmiany dotyczącej statutu klubu, składu władz oraz adresu siedziby. Należy je zgłaszać w terminie 14 dni od chwili zaistnienia, czyli podjęcia stosownej uchwały. Po złożeniu przez klub odpowiedniego wniosku starosta niezwłocznie wprowadza nowe dane do ewidencji.
Za dokonanie zmian w ewidencji prowadzonej przez starostę płaci się 10 zł. Uczniowskie kluby sportowe nie powinny tej opłaty ponosić (zgodnie ze stanowiskiem MEN).
Wyciąg z ewidencji
Wyciąg z ewidencji klubów to podstawowy dokument, podobnie jak wypis z KRS-u dla stowarzyszeń rejestrowych, dlatego jeden jego egzemplarz powinien być na stałe w klubie. Taki dokument często jest wymagany jako załącznik do wniosków, np. w konkursie ofert.
Wniosek o wydanie wyciągu z ewidencji uczniowskich klubów sportowych lub klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej, składany jest przez zarząd klubu do starosty, w którego ewidencji się znajduje.
Wydanie wyciągu z ewidencji jest bezpłatne dla uczniowskich klubów sportowych, natomiast klub sportowy działający w formie stowarzyszenia, którego statut nie przewiduje prowadzenia działalności gospodarczej, musi ponieść opłatę skarbową w wysokości 17 zł.
Obowiązki sprawozdawcze klubów sportowych:
Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowych
Każda organizacja, a więc i klub sportowy, i uczniowski klub sportowy, ma obowiązek (na ogół do 31 marca danego roku) sporządzić sprawozdanie finansowe za rok ubiegły. Ma też obowiązek złożyć deklarację CIT - kontakt z Urzędem Skarbowym właściwym ze względu na siedzibę klubu.
Sprawozdanie merytoryczne
Sprawozdanie merytoryczne to informacje o działalności statutowej organizacji. Ma ono na celu pokazać, jakie działania podjęła ona w ciągu roku, służyć też może ich ocenie, ewaluacji. Choć stowarzyszenia (w tym także UKS-y i kluby działające w formie stowarzyszeń) nie mają takiego obowiązku, wyraźnie wynikającego z przepisów to dobrą praktykę stanowi przygotowanie sprawozdania merytorycznego.
Trzeba pamiętać, że każda organizacja, która ma status organizacji pożytku publicznego (niezależnie od tego, czy jest fundacją, czy stowarzyszeniem), musi co roku sporządzać sprawozdanie merytoryczne i przekazać je do MPiPS.
Załączniki: