Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Likwidacja Stowarzyszenia Zwykłego

Wydział:
Wydział Rozwoju
Termin załatwienia:
30 dni od złożenia wniosku
Osoba kontaktowa:
Agnieszka Heftowicz
Miejsce załatwienia:
Wydział Rozwoju - lokalizacja: Starostwo Powiatowe w Nakle ul. Gen. H. Dąbrowskiego 54, pokój nr 34 (III piętro )
Telefon kontaktowy:
52 386 66 29
Miejsce odbioru:
Wydział Rozwoju - lokalizacja: Starostwo Powiatowe w Nakle ul. Gen. H. Dąbrowskiego 54, pokój nr 34 (III piętro )
Wymagane dokumenty:
Etap 1 - Rozwiązanie stowarzyszenia

Zwołanie walnego zebrania członków i podjęcie uchwał o rozwiązaniu stowarzyszenia, wyznaczeniu likwidatora i przeznaczeniu majątku stowarzyszenia (uchwały powinny spełniać wymogi określone w regulaminie). Warunki rozwiązania stowarzyszenia opisane są w regulaminie stowarzyszenia. Z zebrania należy sporządzić: protokół z podjętymi uchwałami i listę obecności.

Dokumenty, które należy złożyć w starostwie:

1) Zawiadomienie o wszczęciu postępowania likwidacyjnego – do pobrania;
2) Protokół z walnego zebrania (wraz z uchwałami o rozwiązaniu stowarzyszenia, wyznaczeniu likwidatora i przeznaczeniu majątku zlikwidowanego stowarzyszenia);
3) Lista obecności z zebrania (imię, nazwisko i podpis).


Sporządzone dokumenty likwidator dostarcza w terminie 7 dni od dnia podjęcia ww. uchwał do organu nadzorującego (Wydział Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią) celem wpisania informacji w ewidencji stowarzyszeń zwykłych.

Etap 2 - Likwidacja stowarzyszenia

Wyznaczony likwidator podejmuje czynności likwidacyjne - podaje do publicznej wiadomości informację o wszczęciu postępowania likwidacyjnego stowarzyszenia (np. na stronie stowarzyszenia lub jeśli takiej nie ma, na stronie Powiatu - prosimy o informację), reguluje powstałe w toku działalności stowarzyszenia zobowiązania, sporządza sprawozdanie finansowe, pozostały majątek stowarzyszenia przeznacza na cele określone w regulaminie lub w uchwale podjętej w tej sprawie).

Po zakończeniu czynności likwidacyjnych likwidator składa do organu nadzorującego zawiadomienie o zakończeniu likwidacji stowarzyszenia zwykłego oświadczając jednocześnie, że informacja o likwidacji stowarzyszenia została podana do publicznej wiadomości i zaspokojone zostały wszelkie zobowiązania stowarzyszenia. Organ wpisuje informację o zakończeniu likwidacji stowarzyszenia do ewidencji w terminie do 7 dni od dnia złożenia wniosku i wydaje dokument potwierdzający wpis.

Dokumenty, które należy złożyć w starostwie:

1) Wniosek o wykreślenie z Ewidencji Stowarzyszeń Zwykłych;
2) Sprawozdanie z przebiegu procesu likwidacji wraz z przyjętą przez Walne Zebranie Członków uchwałą o zakończeniu likwidacji i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego na dzień zakończenia likwidacji.

Po zakończeniu likwidacji stowarzyszenia i otrzymaniu dokumentu potwierdzającego wpis w ewidencji, likwidator informuje o likwidacji właściwy Urząd Skarbowy i Urząd Statystyczny.
Opłaty:
Złożenie zawiadomień: o wszczęciu i zakończeniu likwidacji stowarzyszenia zwykłego nie podlega opłacie. Informacje o wpisaniu likwidacji stowarzyszenia do ewidencji otrzymasz z urzędu - bez żadnych opłat.
Tryb odwoławczy:
Od niniejszej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Uwagi:
Brak
Podstawa prawna:

- Ustawa Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2020 r. poz. 2261)
- Rozporządzenie z 2 maja 2016 r. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie prowadzenia ewidencji stowarzyszeń zwykłych, jej wzoru oraz szczegółowej treści wpisów

Załączniki:

  1. DOCXWniosek_likwidacja_stow_zwykłe.docx (546,87KB) 
     
Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego