Likwidacja Stowarzyszenia Zwykłego
Zwołanie walnego zebrania członków i podjęcie uchwał o rozwiązaniu stowarzyszenia, wyznaczeniu likwidatora i przeznaczeniu majątku stowarzyszenia (uchwały powinny spełniać wymogi określone w regulaminie). Warunki rozwiązania stowarzyszenia opisane są w regulaminie stowarzyszenia. Z zebrania należy sporządzić: protokół z podjętymi uchwałami i listę obecności.
Dokumenty, które należy złożyć w starostwie:
1) Zawiadomienie o wszczęciu postępowania likwidacyjnego – do pobrania;
2) Protokół z walnego zebrania (wraz z uchwałami o rozwiązaniu stowarzyszenia, wyznaczeniu likwidatora i przeznaczeniu majątku zlikwidowanego stowarzyszenia);
3) Lista obecności z zebrania (imię, nazwisko i podpis).
Sporządzone dokumenty likwidator dostarcza w terminie 7 dni od dnia podjęcia ww. uchwał do organu nadzorującego (Wydział Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią) celem wpisania informacji w ewidencji stowarzyszeń zwykłych.
Etap 2 - Likwidacja stowarzyszenia
Wyznaczony likwidator podejmuje czynności likwidacyjne - podaje do publicznej wiadomości informację o wszczęciu postępowania likwidacyjnego stowarzyszenia (np. na stronie stowarzyszenia lub jeśli takiej nie ma, na stronie Powiatu - prosimy o informację), reguluje powstałe w toku działalności stowarzyszenia zobowiązania, sporządza sprawozdanie finansowe, pozostały majątek stowarzyszenia przeznacza na cele określone w regulaminie lub w uchwale podjętej w tej sprawie).
Po zakończeniu czynności likwidacyjnych likwidator składa do organu nadzorującego zawiadomienie o zakończeniu likwidacji stowarzyszenia zwykłego oświadczając jednocześnie, że informacja o likwidacji stowarzyszenia została podana do publicznej wiadomości i zaspokojone zostały wszelkie zobowiązania stowarzyszenia. Organ wpisuje informację o zakończeniu likwidacji stowarzyszenia do ewidencji w terminie do 7 dni od dnia złożenia wniosku i wydaje dokument potwierdzający wpis.
Dokumenty, które należy złożyć w starostwie:
1) Wniosek o wykreślenie z Ewidencji Stowarzyszeń Zwykłych;
2) Sprawozdanie z przebiegu procesu likwidacji wraz z przyjętą przez Walne Zebranie Członków uchwałą o zakończeniu likwidacji i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego na dzień zakończenia likwidacji.
Po zakończeniu likwidacji stowarzyszenia i otrzymaniu dokumentu potwierdzającego wpis w ewidencji, likwidator informuje o likwidacji właściwy Urząd Skarbowy i Urząd Statystyczny.
- Ustawa Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2020 r. poz. 2261)
- Rozporządzenie z 2 maja 2016 r. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie prowadzenia ewidencji stowarzyszeń zwykłych, jej wzoru oraz szczegółowej treści wpisów
Załączniki: